دیجیتال مارکتینگ, طراحی سایت و سئو

ابزارهای آنالیز وب سایت : چگونه یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنیم؟

ابزارهای آنالیز وب سایت

ابزارهای آنالیز وب سایت : چگونه یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنیم؟

ارائه‌‌ی یک تجربه کاربری مثبت برای درگیر نگه داشتن مشتریان احتمالی در وب سایت شما بسیار مهم است و استفاده از ابزارهای آنالیز وب‌سایت یک راه عالی برای شناسایی مشکلاتی است که ممکن است تأثیر منفی بر تجربه کاربر داشته باشد و کاربران را از تعامل با تجارت شما باز دارد. آیا می‌دانستید که 79 درصد از مردم پس از داشتن یک تجربه منفی، کمتر از یک وب سایت خرید می‌کنند؟ ابزارهای آنالیز وب‌سایت به بهینه‌سازی ‌سایت، بهبود رتبه‌بندی جست‌وجو و افزایش ترافیک وب سایتتان کمک شایانی می‌کند، به خصوص اگر شما یک استراتژی آنلاین برای کسب‌و‌کار خود در نظر گرفته‌اید، به ابزارهای تجزیه و تحلیل وب‌سایت نیاز دارید تا مطمئن شوید صفحات وب شما به میزان کافی برای بازار هدفتان قابل مشاهده است. بسیاری از برندها با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ یا استفاده از ابزار های آنالیز وب سایت توانسته‌اند به خوبی کسب‌و‌کار خود را ارتقا دهند. ابزارهای زیادی برای کمک به تجزیه و تحلیل وب سایت و عملکرد آن در مقابل اهداف بازاریابی وب‌سایتتان وجود دارد که در ادامه این مطلب پنج مورد از بهترین آن‌ها آورده شده است:

بهترین ابزارهای آنالیز وب سایت

  1. google analytics

گوگل آنالیتیکس یک ابزار آنالیز وب‌سایت است که برای اولین بار در نوامبر 2005 ارائه شد. این ابزار از فوریه 2019 پرکاربردترین ابزار تحلیل وب‌سایت برای ترافیک است. گوگل آنالیتیکس در 55.5٪ وب سایت‌ها استفاده می‌شود. این ابزار شامل ویژگی‌های زیر است:

ردیابی داده‌های مخاطب: گوگل آنالیتیکس به شما امکان می‌دهد بهتر بفهمید چه کسی از وب‌سایت شما بازدید می‌کند.

ردیابی کانال: این ابزار به شما امکان می دهد ببینید چه کانال‎ها و صفحاتی افراد را به بازدید از وب سایت شما سوق می‌دهند.

ردیابی رفتار: این مجموعه داده به شما این امکان را می‌دهد که ببینید افراد چقدر زمان را در صفحات شما صرف می کنند، آیا صفحات را به طور ناگهانی ترک کنند و غیره.

 

آنالیز سایت

  1. Google PageSpeed

یکی دیگر از ابزارهای آنالیز وب‌سایت از گوگل، Google PageSpeed است که برای اولین‌بار در سال 2010 معرفی شد. Google PageSpeed Insights یک ابزار عالی برای تجزیه و تحلیل زمان بارگذاری فعلی وب سایت شما است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که ببینید با چه سرعتی وب سایت شما هنگام بازدید از سایت بارگذاری می‌شود. Google PageSpeed Insights برای کمک به درک تجربه مخاطبانتان بسیار مهم است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا ببینید آیا وب‌سایت شما خیلی کند بارگذاری می شود یا خیر. در ادامه می‌توانید مناطق مشکل دار را که بر زمان بارگذاری وب سایت شما تأثیر منفی می گذارد، شناسایی کنید و در آخر پیشنهاداتی برای بهبود زمان بارگذاری وب سایت خود دریافت کنید.

 

  1. gtmetrix

GTMetrix یکی از ابزار های آنالیز وب سایت و یک بهینه‌ساز بارگذاری صفحات است. این ابزار به گونه ای طراحی شده است که استفاده از آن برای یک مبتدی (با تجربه کم یا بدون تجربه در استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل وب سایت) و توانایی درک معیارهای (Google PageSpeed Insights و YSlow) موجود در این ابزار، آسان باشد.

 

  1. semrush

یکی از ابزارهای آنالیز وب‌سایت ابزار SEMRush است و بررسی‌های مختلفی را در وب سایت شما انجام می‌دهد که نتیجه مطلوب آن بهبود و بهینه‌سازی حضور شما در وب است. تست‌هایی که این ابزار انجام می‌دهد شامل بررسی سایت شما و بررسی سلامت آن، بهبود سئو، تحقیق ارزش کلمه کلیدی و تجزیه و تحلیل بک لینک‌های شما است. این یک ابزار پولی است که مجموعه‌ای جامع از تجزیه و تحلیل را انجام می‌دهد، توصیه‌هایی را ارائه می دهد و به بهبود تجربه وب شما کمک می‌کند.

 

  1. SEO Checker

آخرین مورد در لیست ابزارهای آنالیز وب سایت SEO Checker است. این ابزار شما را قادر می‌سازد تا عملکرد فعلی استراتژی SEO  وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید کجا می‌توانید پیشرفت کنید. این ابزار آنالیز و تحلیل وب سایت‌ به شما می گوید که چه جایی با سئوی خود مشکل دارید، مسائل سئوی شما چقدر تاثیر دارد و در آخرچگونه مشکلات سئوی خود را برطرف کنید. سئو همواره از بهترین راه‌ها برای افزایش مقدار و کیفیت ترافیک وب‌سایت شما از طریق نتایج جست‌وجوی ارگانیک است، به همین دلیل صاحبان کسب‌و‌کار موفق همواره بر تقویت سئوی وب‌سایت خود تمرکز دارند. برای آشنایی بیشتر مقاله سئو، راهی مطمئن برای پیشرفت کسب‌وکارهای آینده‌نگر را مطالعه کنید.

5 مرحله برای آنالیز وب سایت

اکنون که با تعدادی از ابزارهای آنالیز وب سایت آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده است که شروع کنید!

در اینجا پنج مرحله برای تجزیه‌وتحلیل یک وب سایت وجود دارد:

 

  1. تعیین کنید که چه چیزی را می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید

قبل از اینکه از ابزار آنالیز وب‌سایت استفاده کنید و وارد تحلیل دقیق وب‌سایت شوید، باید مشخص کنید که چرا این کار را انجام می‌دهید. برای اینکه کجا به دنبال داده بگردید باید نقطه شروعی داشته باشید.

آیا در حال تجزیه و تحلیل هستید زیرا سطح ترافیک شما کاهش یافته است یا متوجه نرخ پرش بالا شده‌اید؟ آیا یک صفحه در وب سایت شما عملکرد ضعیفی دارد؟

تا می‌توانید متناسب با هدفتان یر روی داده‌های مهم تمرکز کنید. اگر رویکردی گسترده وغیر متمرکز در آنالیز وب سایت داشته باشید، بررسی و درک همه داده‌ها دشوار خواهد بود و نتیجه‌ی موفقی برای شما نخواهد داشت.

 

تجزیه و تحلیل وب سایت

  1. نتایج ایده‌آل خود را مستند کنید

هنگامی که آنالیز وب سایت انجام می‌دهید، باید ایده‌ای از نتایج ایده آل خود داشته باشید وگرنه استفاده از ابزارهای آنالیز وب سایت به شما کمکی نخواهد کرد. شما باید بدانید که می خواهید با وب‌سایت خود به چه چیزی برسید، بنابراین می‌توانید داده‌های مربوطه را برای ایجاد تغییرات تجزیه و تحلیل کنید.

داشتن یک هدف عمومی، مانند “بهبود عملکرد وب‎سایت”، به شما در تحقق این موضوع کمک نمی‌کند. یک هدف خاص‌تر، مانند “بهبود تبدیل ها تا 10٪” به شما راهنمایی و مبنایی برای بهبود وب سایت می‌دهد.

اگر هدف شما بهبود تبدیل‌ها است، تنظیم این هدف به شما امکان می‌دهد روی داده‌هایی تمرکز کنید که بر تبدیل‌ها تأثیر می‌گذارند و ببینید چگونه می‌توانید پیشرفت کنید.

برای مثال، ممکن است متوجه شوید که دکمه «افزودن به سبد خرید» شما خیلی کوچک است یا رنگ آن مشخص نیست، بنابراین مردم آن را نمی‌بینند و تبدیل به مشتری نمی‌شوند.

همان‌طور که اشاره کردیم دانستن آنچه می‌خواهید به دست آورید به شما کمک می‌کند مکان‌های مناسب برای جستجوی داده‌ها را پیدا کنید.

 

مستند سازی نتایج

 

  1. داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید

اکنون که می‌دانید در کجا می‌خواهید پیشرفت کنید و به چه نتایجی می‌خواهید برسید، وقت آن است که داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنید. تمام ابزارهای آنالیز وب سایت ذکر شده در بالا به شما کمک می‌کند تا داده‌های ارزشمندی را بدست آورید که علت مشکل را روشن می‌کند. همچنین به رفتار مشتری و نقشه سفر او توجه کنید. آنالیز رفتار مخاطب یکی از مهم‌ترین راهکارهای بهبود وب‌سایت است.

 

تجزیه و تحلیل داده

  1. زمینه های بهینه‌سازی را پیدا کنید

یافتن زمینه‌هایی برای بهینه‌سازی برای بهتر کردن وب سایت بسیار مهم است به همین دلیل پس از مشاهده تمام داده‌ها، می‌توانید مناطقی را برای بهبود پیدا کنید.

برای مثال، اگر روی بهبود تبدیل متمرکز هستید، ممکن است متوجه شوید که بازدیدکنندگان شروع به پر کردن فرم در صفحه شما می‌کنند و سپس از آن خارج می شوند. این بینش ممکن است به شما بگوید که فرم شما خیلی طولانی است، بنابراین آن‌ها  بی حوصله می شوند.در نتیجه، می‌توانید فرم خود را اصلاح کنید بنابراین نرخ تبدیل شما بهبود می‌یابد.

وقتی زمینه‌های پیشرفت را پیدا می‌کنید، همیشه باید ابتدا آن‌ها را آزمایش کنید. تغییرات خود را آزمایش کنید تا ببینید آیا تأثیر مثبتی بر تجربه مخاطبان شما خواهد داشت یا خیر.

 

زمینه های بهینه سازی

  1. وب سایت خود را به صورت دوره‌ای تجزیه و تحلیل کنید

اکنون که می دانید چگونه یک وب سایت را تجزیه و تحلیل کنید، ممکن است فکر کنید کار شما تمام شده است. حقیقتاً، انجام یک‌بار آنالیز وب سایت کافی نیست. شما باید به طور مداوم وب سایت خود را تجزیه‌و‌تحلیل کنید تا مطمئن شوید که بهترین تجربه را برای مخاطبان خود ارائه می‌دهید. به خصوص صفحات جدیدتر وب سایت خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا هر رویکرد جدیدی که اتخاذ می‌کنید تأثیر مثبتی بر مخاطبان شما دارد یا خیر.

پایان بندی

همانطور که در بالا مطالعه کرده‌اید فرآیند آنالیز و استفاده از ابزار‌های آنالیز وب‌سایت فرآیندی طولانی و تخصصی است و صاحبان کسب‌وکارها به دلیل اهمیت این موضوع و مشغله زیاد ترجیح می‌دهند تا وظیفه تجزیه و تحلیل و بهینه‌سازی سایت خود را به دست متخصصان این حوزه بسپارند. ما در آژانس خلاق ایده پویان ماژ به پشتوانه سالها تجربه به منظور بهینه‌سازی و بهبود وب‌سایت شما و کسب رتبه بهتر در موتورهای جست‌وجو در کنار شما هستیم.

زضا میهن دوست

عالی و کاربردی

امیر رسولی

ممنون از سایت خوبتون

نظرات کاربران

چقدر برات مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.